christmas_2.JPG
Ενδοσχολική βία και εκφοβισμός

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου, με αφορμή την Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού μεταξύ των μαθητών, πραγματοποιήθηκε διάλεξη στη αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας από την εκπαιδευτικό Δρ Λεμονή Πανωραία.

Αρχικά αναλύθηκαν οι όροι «ενδοσχολική βία» και «εκφοβισμός», συζητήθηκαν οι σωματικές και ψυχωκοινωνικές επιπτώσεις τους στα παιδιά καθώς και οι λόγοι που οδηγούν σε επιθέσεις εκφοβισμού και βίας στα σχολεία. Δεδομένου του γεγονότος ότι αποσιωπούνται αρκετά περιστατικά βίας τονίστηκαν κάποια σημάδια που θα μπορούσαν να αποτελέσουν ενδείξεις ότι ένας μαθητής εκφοβίζεται η εκφοβίζει στο σχολείο. Παρουσιάστηκαν οι μορφές που μπορεί να πάρει ο εκφοβισμός στο σχολείο και έγινε αναφορά στην πιο σύγχρονη μορφή του που είναι ο ηλεκτρονικός εκφοβισμός. Αναφέρθηκαν τα αποτελέσματα ερευνών στην Ελλάδα που δείχνουν τη συχνότητα του (φαινομένου) προβλήματος και συζητήθηκαν οι ρόλοι πρόληψης και αντιμετώπισης του. Τέλος τονίστηκε πως για την αντιμετώπιση της βίας και του εκφοβισμού μεταξύ μαθητών έχει ευθύνη κάθε μέλος της σχολικής κοινότητας  και απαιτείται συνεργασία (διευθυντής, δασκάλα, μαθητές, γονείς)