1146981_10201098328051910_1552328547_o.jpg
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Intelligence-lab

Τη Δευτέρα 8/4/24 οι Ε' τάξεις του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Intelligence-lab στην Κόρινθο για να γνωρίσουν βιωματικά τις επιστήμες και συγκεκριμένα το μάθημα της φυσικής με το οποίο ήρθαν φέτος σε επαφή. Το επιστημονικό κέντρο παιδικών πειραμάτων φιλοξενησε τους μαθητές μας και παρουσίασε πειράματα που αφορούν την ύλη των σχολικών εγχειριδίων και όχι μόνο. Η βιωματική προσέγγιση, η ενεργή επαφή με υλικά, εργαλεία και μηχανήματα οδήγησε στην κατανόηση των φαινομένων μέσω της διερεύνησης, του λάθους και της αυτενέργειας. Ας ωθήσουμε τα παιδιά να νιώσουν ότι οι Φυσικές Επιστήμες είναι ο κόσμος γύρω μας που για να τον κάνουμε καλύτερο πρέπει πρώτα να τον κατανοήσουμε!

Μπορεί να είναι εικόνα 3 άτομα, άτομα που μελετούν και νοσοκομείοΜπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο