Εκπαιδευτική επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Ελευσίνας

Στις 11 Απριλίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο και το μουσείο της Ελευσίνας. Εκεί είχαν την ευκαιρία να δουν να ξετυλίγονται μπροστά τους θησαυροί από τη Γεωμετρική, την Αρχαϊκή, την Κλασική και τη Ρωμαϊκή εποχή, τις ιστορικές περιόδους, δηλαδή, που πραγματεύονται όλη τη χρονιά στο μάθημα της Ιστορίας. Ο επίσκεψη ενθουσίασε τα παιδιά. Από τη μια ήταν ο χώρος που έκρυβε τόσα μυστικά: μύθους, παραδόσεις, γεγονότα του ιστορικού μας παρελθόντος και μνημεία ανεκτίμητης ομορφιάς. Από την άλλη οι μικροί μαθητές και μαθήτριες που μεταμορφώθηκαν σε μικρούς αρχαιολόγους και ανέλαβαν οι ίδιοι/ες να γίνουν κυνηγοί της γνώσης μέσα από την ενεργητική ακρόαση, την ουσιαστική παρατήρηση των μνημείων και των εκθεμάτων και την αναζήτηση και καταγραφή, από μέρους τους, των πληροφοριών. Τα παιδιά συγκινήθηκαν με τον μύθο της θεάς Δήμητρας και της κόρης της, ένιωσαν δέος μπροστά στα απομεινάρια του ιερού χώρου, άφησαν τη φαντασία τους να ταξιδέψει μπροστά στην είσοδο του κάτω κόσμου, ενώ θύμωσαν ως Έλληνες όταν άκουσαν την ιστορία της Ελευσίνιας Καρυάτιδας που κι αυτή, όπως οι Καρυάτιδες της Ακρόπολης, έχει κλαπεί και βρίσκεται σε μουσείο της Αγγλίας. Πολλά είδαν και έζησαν τα παιδιά σε αυτήν την επίσκεψη. Είδαν και έζησαν ένα κομμάτι του ιστορικού μας παρελθόντος να αποκαλύπτεται μπροστά τους.

Μπορεί να είναι εικόνα 4 άτομαΜπορεί να είναι εικόνα κείμενο