Εκπαιδευτικό Υλικό
Ε' ΤΑΞΗ-ΠΑΡΙΣΙ 2024-ΓΑΛΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

Με αφορμή την πρώτη Ελληνο-γαλλική Ολυμπιακή εβδομάδα στην Ελλάδα και ορμώμενοι από την διεξαγωγή των θερινών Ολυμπιακών αγώνων στο Παρίσι, το έτος 2024,το Γαλλικό Ινστιτούτο της Ελλάδας σε συνεργασία με την Διεθνή Ολυμπιακή Ακαδημία οργάνωσαν διαδικτυακές συναντήσεις με Έλληνες και Γάλλους αθλητές αλλά και αθλήτριες.
Οι μαθητές της Πέμπτης τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου των Αγίων Θεοδώρων, λοιπόν, εξέφρασαν έντονο ενδιαφέρον και συμφώνησαν αμέσως να γραφτούν στις 29 Ιανουαρίου και να συμμετάσχουν σε αυτό το γεγονός. Έτσι, η Τσαουσαι Αλίνα, ο Μπινιάρης Φώτης,η Χώρα Ευαγγελία, ο Κυριάκος Κυπριανός, η Οικονόμου Παναγιώτα, η Τσίλι Σοφία, η Σοφία Μπέτα, η Συριοπούλου Ανθούλα και η Σταμούλη Μαρία έστειλαν πολλές έγχρωμες εργασίες(σχέδια, αφίσες, μηνύματα) όπου περιέγραφαν το κλίμα των Ολυμπιακών αλλά και Παραολυμπιακών αγώνων που θα λάβουν χώρα στο Stade de Paris το 2024. Στη συνέχεια, από τους διοργανωτές, στάλθηκε ένας σύνδεσμος διαδικτυακός, με σκοπό να μπορέσουν οι μαθητές να συνδεθούν και να επικοινωνήσουν με επώνυμους Γάλλους αθλητές
Την Δευτέρα, λοιπόν, πρώτη Φεβρουαρίου, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συνδεθούν διαδικτυακά με live-streaming. H διαδικτυακή συνάντηση πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα της Πληροφορικής του Δημοτικού σχολείου έπειτα από την ευγενή παραχώρηση από την Διευθύντρια του σχολείου την Κυρία Μαυροματίδου, την παρουσία των δασκάλων της Πέμπτης τάξης καθώς επίσης και του καθηγητή της Πληροφορικής ,Κ.Αστέριου, ο οποίος συντόνισε την ταυτόχρονη σύνδεση με την Γαλλία.
Αφού, λοιπόν, παρακολουθήσαμε, όλοι μαζί, την υποδοχή όλων των τάξεων από τους εκπροσώπους της εκδήλωσης( οι οποίες ήταν πάρα πολλές) αλλά και την παρουσίαση του αθλητή του μπάσκετ :Άγγελου Τσαγκαράκη είχαμε στη διάθεση μας είκοσι λεπτά για να ακούσουμε τον αθλητή και να του θέσουμε όποια ερώτηση επιθυμούσαμε για τον ίδιο αλλά και την δύσκολη καριέρα του. Εδώ, αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή η συνάντηση ήταν δίγλωσση(Γαλλο-ελληνική και Ελληνο-γαλλική) με ταυτόχρονη μετάφραση. Έτσι, οι μαθητές μπόρεσαν να συμμετάσχουν με μεγαλύτερη άνεση και περισσότερη όρεξη εφόσον καταλάβαιναν όλο το περιεχόμενο της συνάντησης. O αθλητής συμβούλεψε τους μαθητές να μην εγκαταλείψουν ποτέ τα όνειρα τους.Στο τέλος,οι μαθητές χαιρέτησαν τον αθλητή στα Γαλλικά και ευχήθηκαν να επαναλάβουμε μια τέτοια εκδήλωση.

Δασκάλα Γαλλικής: Χούλη Σταματίνα

PARIS 2024

A l'occasion de la 1ère Semaine Olympique franco-hellénique en Grèce, l'Institut français de Grèce et Ethnoa (l'Académie Nationale Olympique) ont organisé des rencontres en ligne avec des champions et des championnes grec et français.
D'abord, les élèves de la cinquième classe du primaire: E1 et E2 de la 1ère école primaire d'Agioi Théodoroi ont montré vivement leur intérêt et ils étaient d'accord pour s'inscrire à cet événement, vendredi, le 29 janvier et pour y participer vivement. C'est ainsi que Aline Tsaousai, Biniaris Fotis, Chora Evangelie, Kiprianos Kiriakos, Oikonomou Panagiota, Tsili Sophie et Beta Sophie, Syriopoulou Anthoula et Stamouli Marie ont, donc, envoyé beaucoup d'œuvres dessinées (des dessins, des affiches, des messages) qui décrivaient le climat des Jeux Olympiques et Paralimpiques qui auront lieu au Stade de Paris en 2024.
Par la suite, un lien de zoom de connexion a été envoyé à l'école pour que les élèves puissent rejoindre la rencontre avec les athlètes français. Lundi, le 1er février, donc, les élèves ont eu la chance de se connecter. La rencontre a été réalisée à la classe de l'informatique de l'école primaire après la permission gentille de la directrice de l'école, Mme Mavromatidou, la présence des maitres de la cinquième classe du primaire et l'aide du professeur de l'informatique.
Finalement, après avoir suivi tous ensemble l'accueil de toutes les classes (qui étaient nombreuses) par les présentateurs et la présentation de l'athlète du basket: Angelos Tsagkarakis, nous avons eu vingt minutes d'échange et de communication entre le public et l'athlète. On pourrait écouter l'athlète et lui poser des questions concernantes lui-même et sa carrière, qui était difficile. Ici, il faut signaler que cette rencontre a été bilingue français-grec et grec-français en traduction simultanée.
De cette façon, les élèves étaient à l'aise et ils ont pu participer plus vivement puisqu'ils comprenaient tout le contenu de la rencontre. L'athlète leur a conseillé de ne jamais quitter leurs rêves. A la fin, les élèves ont salué l'athlète, en français et ils ont souhaité de répéter un événement pareil.

La professeure de français : Chouli Stamatina

Δ1-Πασχαλινές λαμπάδες

Οι μαθητές της Δ1 τάξης διακόσμησαν πασχαλινές λαμπάδες χρησιμοποιώντας υλικά όπως άμμο, κοχύλια, χρωματιστές κιμωλίες και καφέ καλούμπα. Σας ευχόμαστε Καλό Πάσχα.

lampades_2.jpg

lmpades_1.jpg

Δ1-Κατασκευή χαρταετών

Οι μαθητές της Δ1' τάξης κατασκεύασαν χαρταετούς χρησιμοποιώντας νήματα διαφόρων χρωμάτων. Το πέταγμα του χαρταετού την Καθαρά Δευτέρα συμβολίζει την ανάγκη του ανθρώπου για πνευματική και ηθική εξύψωση.

hartaetoi_1.jpg

hartaetoi_2.jpg

hartaetoi_3.jpg

Δ1-Κυκλοφοριακή Αγωγή

Με αφορμή την ενότητα της γλώσσας ΄΄ Ασφαλώς Κυκλοφορώ΄΄ οι μαθητές της Δ1΄ τάξης μελέτησαν ορισμένα από τα σήματα οδικής κυκλοφορίας που συναντούν καθημερινά στους δρόμους ως πεζοί ή ως επιβάτες σε οχήματα.

odiki kikloforia

Δ1-Μαθαίνοντας για τον Β΄Παγκόσμιο πόλεμο-Παρουσίαση