GDA_1849.jpg
Δ1-Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου

Στα πλαίσια του μαθήματος της φιλαναγνωσίας οι μαθητές της Δ1΄ τάξης θα ασχοληθούν με το βιβλίο ΄΄ Ο Μεγάλος Περίπατος του Πέτρου΄΄ της Άλκης Ζέη. Το βιβλίο αφηγείται τις περιπέτειες που πέρασε ο Πέτρος, ένα αγόρι εννιά χρονών μαζί με το φίλο του Σωτήρη και την οικογένειά του. Ο χρόνος της ιστορίας ξεκινά με την 28η Οκτωβρίου 1940, την ημέρα δηλαδή που ξέσπασε ο πόλεμος των Ελλήνων εναντίον των Ιταλών. Η συγγραφέας αφηγείται τις περιπέτειες των Ελλήνων στη διάρκεια της κατοχής από το 1940 μέχρι το 1944. Ο Πέτρος μπήκε στην αντίσταση με το ψευδώνυμο «Τσουένι» μαζί με το φίλο του τον Σωτήρη. Οι δύο φίλοι πέρασαν πολλές περιπέτειες όπως: να κλέψουν τρόφιμα από τα φορτηγά των Ιταλών, να γράψουν συνθήματα στους τοίχους και να φωνάζουν εναντίον των κατακτητών.
Στο τέλος η Ελλάδα απελευθερώνεται όμως ο Πέτρος έχει δύο σημαντικές απώλειες.

_περίπατος_2.jpg