Χαμόγελο_του_παιδιού_2.jpg
Επίσκεψη της Δ? τάξης του Σχολείου μας στο Eκτροφείο σαλιγκαριών Fereikos Helix

Στις 9/10 η τάξη μας επισκέφτηκε τις εγκαταστάσεις της Fereikos-Helix . Εκεί πραγματοποιήθηκε ενημέρωση και παρουσίαση σχετικά με τα σαλιγκάρια από την Κα Βλάχου Παναγιώτα και οι μαθητές ψυχαγωγήθηκαν με εκπαιδευτικά παιχνίδια με θέμα το σαλιγκάρι. Μάλιστα ο νικητής του παιχνιδιού ήταν ο μαθητής του Δ?1 Βασίλης Μπινιάρης που πήρε ως έπαθλο μια αναμνηστική κονκάρδα.

Ακολούθησε επίσκεψη των μαθητών στο ανοιχτό εκτροφείο εντός των εγκαταστάσεων όπου είδαν από κοντά και άγγιξαν τα σαλιγκάρια. Επίσης πληροφορήθηκαν και έμαθαν για τον τρόπου που γεννιούνται, αναπαράγονται και αναπτύσσονται καθώς και για το πώς τρέφονται. Πολλά παιδιά πήραν και σαλιγκαράκια για να τα έχουμε στο σχολείο. Ακόμα έκαναν αγώνες δρόμου με τα σαλιγκάρια για να δουν ποιο θα βγει πρώτο.