Πολυτεχνείο_1.jpg
Η Unicef και η προστασία των δικαιωμάτων των παιδιών

Στις 10-12-2012 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας διάλεξη με θέμα: Η Unicef και η προστασία των δικαιωμάτων των παιδιών, με αφορμή την αυριανή 11η Δεκεμβρίου που έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα των δικαιωμάτων των παιδιών.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την  Unicef η οποία είναι μια διεθνής οργάνωση με δράσεις σε όλον τον κόσμο που στόχο έχει την εξασφάλιση και προστασία των δικαιωμάτων των παιδιών όπως: τροφή, καθαρό νερό, ρουχισμό, εκπαίδευση κ.α. χωρίς διακρίσεις και ανεξάρτητα από το χρώμα, τη χώρα καταγωγής, τη θρησκεία και την οικονομική τους κατάσταση.

Παράλληλα οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον σχετικά βίντεο για τα δικαιώματα των παιδιών και βίντεο που παρουσίαζαν τις δράσεις και το έργο της Unicef με σκοπό την ευαισθητοποίηση τους απέναντι στο γεγονός ότι πολλά παιδιά της ηλικίας τους σε κάθε μεριά του πλανήτη ζουν σε δυσχερείς συνθήκες και παλεύουν για το πρωταρχικό δικαίωμα τους, την ίδια τη ζωή.