ΕΠΙΣΚΕΨΗ Δ? ?Ε?-ΣΤ? ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟΥΣ «ΓΙΓΑΝΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΤΑΓΟΝΙΑΣ»

Στις 29/1/2013 τρεις τάξεις του σχολείου μας επισκέφτηκαν την έκθεση «Οι δεινόσαυροι της Παταγονίας στην Αθήνα». Στην έκθεση αυτή είδαμε το μεγαλύτερο σαρκοφάγο δεινόσαυρο που έζησε ποτέ μαζί με το μικρότερο της Αργεντινής, τους παλαιότερους αλλά και τους νεότερους δεινόσαυρους, πτηνά του Κρητιδικού που δεν μπορούσαν να πετάξουν, όπως και δεινόσαυρους που θα μάθαιναν να πετούν, πλεισιόσαυρους. Στον ίδιο χώρο οι μικροί επισκέπτες μπορούν να σκάψουν και να βρουν θαμμένα απολιθώματα ή να νιώσουν σαν έμβρυα μέσα σε αυγά! Επίσης, φιλοξενούνται διαδραστικά εκθέματα και εκπαιδευτικές δραστηριότητες, όπως μοντέλα, ηλεκτρονικά παιγνίδια, ζωγραφική και βίντεο που προσφέρουν στα μικρά αλλά και τα μεγάλα παιδιά τη δυνατότητα να γνωρίσουν βασικά χαρακτηριστικά των δεινοσαύρων, τον τρόπο ζωής τους και το βιολογικό τους κύκλο. Στο χώρο προβολών οι μαθητές παρακολούθησαν την ταινία «Οι δεινόσαυροι της Παταγονίας» διάρκειας 40 min, ενώ αγόρασαν δωράκια και αναμνηστικά.