DSCN0090.jpg
Ο Λύραυλος πάει σχολείο

Την Τρίτη 19 Φεβρουαρίου ο Λύραυλος Κέντρο Ελληνικής Κληρονομιάς παρουσίασε την μουσική παράσταση "Με όχημα τη μουσική ταξιδεύουμε στην αρχαία λκαι νεότερη Ελλάδα"  στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Πρόκειται για μια εξαιρετική και ιδιαίτερη μουσική παράσταση που παρουσίασαν οι κύριοι Παναγιώτης και Μιχάλης Στέφος κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών καθ΄όλη την διάρκεια της.

Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργάκαι απόλαυσαν το μουσικό αυτό ταξίδι στην αρχαία Ελλάδα καθηλωμένοι από τους ήχους των μουσικών οργάνων.Παρουσιάστηκαν 40 ανακατασκευασμένα μουσικά όργανα : Λύρες διαφόρων εποχών, Κιθάρα, Βάρβιτος, Πανδούρα, Φόρμιγκα, Άρπα, Πυθαγόρειο μονόχορδο/έγχορδα. Αυλοί διαφόρων τύπων, Δίαυλοι, Σύριγγα του Πανός, Κοχύλια, Σάλπιγκες, Άσκαυλος, (Πνευστά), Κρόταλα, Σείστρα, Κύμβαλα, Τύμπανα(Κρουστά).

Μουσικά όργαναπου οι μαθητές είδαν, άκουσαν, έμαθαν πως και από ποιά υλικά δημιουργήθηκαν.

Κατά την διάρκεια της παράστασης υπήρξε προβολή διαφανειών από παραστάσεις αρχαίων ελληνικών αγγείων στα οποία απεικονίζονταν σκηνές με θέμα τη μουσική καθώς και γλυπτά με κάποιο μουσικό όργανο. Αποδείξεις ότι η μουσική ήταν παρούσα σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής των αρχαίων Ελλήνων.

Μια καταπληκτική παράσταση που έκανε τους μαθητές να αγαπήσουν ακόμη πιο πολύ τη μουσική!

IMG 0835 IMG 0843 IMG 0850