DSCN0053.jpg
Ενημέρωση των μαθητών της Ε΄ τάξης από το «Χαμόγελο του παιδιού»

Το «Χαμόγελο του παιδιού» αναγνωρίζοντας τον βασικό ρόλο του σχολείου στην πρόληψη και την ευαισθητοποίηση των μαθητών πραγματοποιεί ενημερωτικές παρεμβάσεις σε σχολεία για θέματα όπως η βία κατά των παιδιών , ο σχολικός εκφοβισμός, το διαδίκτυο. Την Τετάρτη 14-06-2017 επισκέφτηκε το σχολείο μας η ψυχολόγος του οργανισμού κα. Γαλάνη Γιούλη προκειμένου να ενημερωθούν οι μαθητές για το θέμα της ασφαλούς και σωστής χρήσης του διαδικτύου. Αρχικά ,οι μαθητές συζήτησαν για τα οφέλη και τους κινδύνους που κρύβει το διαδίκτυο. Στη συνέχεια, με αφορμή αληθινές ιστορίες ,προβληματίστηκαν και εξέφρασαν τις απόψεις τους και τις απορίες τους σχετικά με το θέμα. Βασικός στόχος ήταν η κατανόηση των κινδύνων που κρύβει το διαδίκτυο ,η ανάπτυξη συγκεκριμένων συμπεριφορών που θα αποτελέσουν ασπίδα απέναντι πιθανούς κινδύνους και η ενημέρωση για το πού και πώς μπορούμε να ζητήσουμε βοήθεια αν χρειαστεί.