Γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 24-3-2017 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας η γιορτή για την επετειο της 25ης Μαρτίου.Οι μαθητές της Στ' τάξης  σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς κ.Οικονόμου Σοφία,κ. Παπαϊωάννου Ευτέρπη και κ. Παπά Νείλο παρουσίασαν το χρονικό της Ελληνικής Επανάστασης του 1821. Παρουσιάστηκαν σκηνές από τη ζωή των υπόδουλων Ελλήνων κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας, καθώς επίσης και τα δεινά και τα βάσανα που είχε υποστεί ο ελληνισμός αυτής της περιόδου.
Σημαντική ήταν η μνεία που έγινε στους ήρωες και τους αγωνιστές της Επανάστασης, όπως ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, Ρήγας Φεραίος, Αθανάσιος Διάκος, Καραϊσκάκης, Παπαφλέσσας, Διονύσιος Σολωμός με τα ποιήματα του και πολλοί άλλοι.
Όλο το χρονικό συνοδεύτηκε και από τα τραγούδια που εκτέλεσαν οι μαθητές της ΣΤ΄ με τη συνοδεία στο πιάνο του εκπαιδευτικού Μουσικής κ. Νείλου Παπά.

25 martiou 2017 1

25 martiou 2017 3