Επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Ελευσίνας
Επίσκεψη των μαθητών /τριών της Δ΄ Τάξης στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Ελευσίνας
Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων με θέμα την κυκλοφοριακή αγωγή οι μαθητές /τριες της Δ΄ Τάξης επισκέφτηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στην Ελευσίνα .Σ’ έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και τους βασικούς κανόνες που πρέπει να ακολουθούμε για να κυκλοφορούμε με ασφάλεια ως πεζοί και ως οδηγοί. Αφού παρουσιάστηκαν βασικά σήματα και κανόνες κυκλοφορίας, ακολούθησε συζήτηση και πρακτική εξάσκηση! Οι μαθητές /τριες κυκλοφόρησαν πρώτα ως πεζοί και μετά ως οδηγοί εφαρμόζοντας στην πράξη όσα έμαθαν. Επιπλέον , συμμετείχαν ενεργά και με ενθουσιασμό σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος και συνειδητοποίησαν με βιωματικό τρόπο τη σημαντικότητα της σωστής οδικής συμπεριφοράς . Ήταν μια εξαιρετική εκπαιδευτική επίσκεψη!