Έναρξη Έργου eTwinning με Tίτλο: «Ο @Παπάκης εκπαιδεύει τα Δευτεράκια στη σωστή χρήση του διαδικτύου»

eTwinning Greece (@eTwinningGr) / XΤο σχολικό έτος 2023-2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β1 τμήματος του σχολείου μας συμμετέχει στο eTwinning έργο με τίτλο: «Ο @Παπάκης εκπαιδεύει τα Δευτεράκια στη σωστή χρήση του διαδικτύου».  Στο έργο αυτό γίνεται διδακτική αξιοποίηση παραμυθιών με θέμα την ασφάλεια στο διαδίκτυο. Τα παιδιά παρακολουθούν τις περιπέτειες του πολυμήχανου @Παπάκη και της παρέας του και μαθαίνουν τους κανόνες του διαδικτύου.

Βασικός στόχος είναι η ενημέρωση των παιδιών σχετικά με τους κινδύνους που υπάρχουν στο διαδίκτυο. Οι μαθητές/τριες μαθαίνουν να προστατεύουν τον εαυτό τους όπως επίσης πώς πρέπει να αντιδρούν αν κάτι ή κάποιος στο διαδίκτυο τους αναστατώσει.

Πιο αναλυτικά το έργο στοχεύει οι μαθητές/τριες να:

• αναπτύξουν τη φιλαναγνωσία,

• έρθουν σε επαφή με μαθητές/τριες άλλων σχολείων και να ανταλλάξουν απόψεις,

• είναι σε θέση να αφηγηθούν μια ιστορία ακολουθώντας σωστή δομή, με αρχή, μέση και τέλος,

• αποκτήσουν ικανότητες στη ψηφιακή σχεδίαση,

• διερευνήσουν τα οφέλη του διαδικτύου και τους τρόπους χρήσης του,

• χειριστούν διάφορα εργαλεία Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (εννοιολογικούς χάρτες κ.α.)

• ενημερωθούν για θέματα ασφάλειας διαδικτύου.

Στο ιστολόγιο του σχολείου μας παρουσιάζεται η πορεία του έργου eTwinning στο πλαίσιο της διάχυσης των αποτελεσμάτων.