@Digiduck: Δημιουργία Ηλεκτρονικού Κουίζ για τα Προσωπικά Δεδομένα

Στο πλαίσιο συμμετοχής της Β’ Τάξης του σχολείου μας στο έργο Etwinning με τίτλο: «Ο @Παπάκης εκπαιδεύει τα Δευτεράκια στη σωστή χρήση του διαδικτύου» οι μαθητές/τριες του σχολείου μας, οι μαθητές/τριες του 96ου Δ.Σ. Αθηνών, του 70ου Δ.Σ. Αθηνών και του 4ου Δ.Σ. Ανατολής Ιωαννίνων  ενημερώθηκαν, μέσα από το παραμύθι: Ο Διάσημος Φίλος του Παπάκη, για τη σημασία των προσωπικών δεδομένων.

Στη συνέχεια συνεργατικά δημιούργησαν διαλόγους και απαντήσεις ενός κουίζ για τα προσωπικά δεδομένα.

Το τελικό παραδοτέο είναι ένα ηλεκτρονικό κουίζ (Η5Ρ) στο οποίο τα παιδιά καλούνται να συμπληρώσουν ημιτελείς διαλόγους και να ελέγξουν αν μπορούν να ξεχωρίσουν πότε καλούνται να μοιραστούν προσωπικά δεδομένα και πότε όχι. Μπορείτε να παίξετε το κουίζ και να ελέγξετε τις γνώσεις σας για τα προσωπικά δεδομένα.

Οδηγίες χρήσης: Για να δείτε το διάλογο σε μεγέθυνση κάντε κλικ στο εικονίδιο στην επάνω δεξιά γωνία της εικόνας. Όταν η ερώτηση χρησιμοποιεί στις απαντήσεις πλαίσια ελέγχου (δηλαδή τετραγωνάκια) υπάρχει παραπάνω από μια σωστή απάντηση, δηλαδή κάνετε πολλαπλές επιλογές. Ενώ όταν η ερώτηση χρησιμοποιεί στις απαντήσεις κουμπιά επιλογής (δηλαδή κυκλάκια) υπάρχει μόνο μια σωστή απάντηση.

Για τι κοιίζ πατήστε εδώ: https://content.e-me.edu.gr/wp-admin/admin-ajax.php?action=h5p_embed&id=1322821