Let's do it for Greece 2016

Οι μαθητές της Α΄ τάξης:
? Φύτεψαν λουλούδια με τη βοήθεια των δασκάλων.
? Καθάρισαν το προαύλιο του σχολείου και την τάξη τους από τα σκουπίδια .
? Παρακολούθησαν τη μουσικοθεατρική εκπαιδευτική δραστηριότητα: «Οι φύλακες της φύσης-η χώρα της γνώσης».
? Διάβασαν το βιβλίο του Αντώνη Γάκη: «Οι φύλακες της φύσης».
? Ζωγράφισαν τις δικές τους ζωγραφιές για το περιβάλλον.

Ζαφειροπούλου Παναγιώτα,Παπαστεριαδη Ιωάννα

Lets do it Gr A1

lets do it Gr A2

lets do it Gr A3

B΄ ΤΑΞΗ
? Περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Ανακύκλωση χαρτιού στην τάξη».
? Ανακύκλωση συσκευών και λαμπτήρων: Βιωματική Θεατρική παράσταση «Οι φύλακες της φύσης».
? Σύμβαση με εταιρεία Φωτοκύκλωσης: το σχολείο έγινε σημείο συλλογής λαμπτήρων και συσκευών με την ύπαρξη των αντίστοιχων κάδων ανακύκλωσης.
? Ανακύκλωση συσκευών και λαμπτήρων: Πρόγραμμα Teachers 4 Europe 2015-2016.

Γαϊτανίδη Μαρία
Κατσαλιάκη Κορίνα

lets do it Gr B1

lets do it Gr B2

lets do it Gr B3

lets do it Gr B4

Οι μαθητές της Γ' τάξης:
? Φύτεψαν βότανα και εποχιακά φυτά στο παρτέρι του σχολείου.
? Αφιέρωσαν τις ώρες της Ε.Ζ. στην παρουσίαση θεμάτων (από το βιντεοπροβολέα) που είχαν σκοπό να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές στο θέμα της ανακύκλωσης.
? Ζωγράφισαν τους στίχους του τραγουδιού «ανακύκλωση» του Σ. Λάμπρου και της χορωδίας του και τους κόλλησαν σε εμφανές μέρος ώστε να υπενθυμίζουν σε όλους το σκοπό και τη σπουδαιότητα της ανακύκλωσης.
? Τραγούδησαν το τραγούδι «ανακύκλωση» στους συμμαθητές τους.

Κώρου Κων/να
Παπαμανώλης Δημήτρης

lets do it gr G1

lets do it Gr G2

lets do it Gr G3

lets do it Gr G4

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης:

? Φύτεψαν τα δικά τους λουλούδια με τη βοήθεια των δασκάλων τους Φραντζή Αγγελικής και Τσέρτου Κωνσταντίνας .Στην πραγματοποίηση αυτής της δράσης βοήθησαν οι γονείς των μαθητών που έφεραν τα λουλούδια και μαζί με τα παιδιά ομόρφυναν τον προαύλιο χώρο του σχολείου μας.
? Επίσης, φυτεύτηκαν βέργες αμπελιού με τη βοήθεια γονέων του σχολείου μας σε συνεργασία με την κ. Μπινιάρη Κατερίνα, επίκουρη καθηγήτρια του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, που μας προμήθευσε τις βέργες κλήματος και μας έδωσε τις απαραίτητες οδηγίες φυτέματος.
? Επίσης ,κατασκεύασαν κάδους ανακύκλωσης για την τάξη τους χρησιμοποιώντας παλιά χαρτόκουτα που διακόσμησαν με τις ζωγραφιές τους. Κατασκεύασαν μολυβοθήκες από κουτιά μπισκότων και καφέ.
? Πραγματοποιήθηκε προβολή βίντεο με θέμα την ανακύκλωση με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών. Ακολούθησαν εικαστικές δημιουργίες των μαθητών με θέμα την Ανακύκλωση.
? Στη συνέχεια φόρεσαν τα γάντια τους και καθάρισαν το προαύλιο του σχολείου και την τάξη τους από τα σκουπίδια .
? Πραγματοποιήθηκε καθαρισμός ακτής στους Αγίους Θεοδώρους την Τετάρτη 13-4-2016 από το σχολείο μας και έγινε καταγραφή των απορριμμάτων που βρέθηκαν .
? Προχωρήσαμε σε συμβολική υιοθεσία μιας μεσογειακής φώκιας Μονάχους Μονάχους σε συνεργασία με τη MOM, εταιρεία για τη μελέτη και την προστασία μεσογειακής φώκιας.

Για να δείτε τις δράσεις των μαθητών της Δ' τάξης, πατήστε εδώ

Ε΄ - ΣΤ ΄ ΤΑΞΗ

? Καθαρισμός της αυλής του σχολείου από σκουπίδια.
? Καθαρισμός ακτής στους Αγίους Θεοδώρους την Τετάρτη 13-4-2016 .
? Φύτεμα λουλουδιών στον προαύλιο χώρο του σχολείου.

Συλλογή πλαστικών καπακιών από όλους τους μαθητές του σχολείου.

Κωνσταντέλου Νικολέτα
Παπαγερίδου Παρθένα
Σόγια Γαβριέλα
Φλούδας Ηλίας