248138_10200552338442511_1655085087_n.jpg
Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Την Πέμπτη 28-1 -2016 οι μαθητές της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Σύγχρονο Θέατρο στη Αθήνα για την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης "Είστε και Φαίνεστε".Τους μαθητές συνόδευσαν οι δάσκαλοί τους καθώς και η διευθύντρια κα Θεώνη Μαυροματίδου.Το έργο αυτό ερευνά με ώριμο και υπεύθυνο τρόπο τα αίτια και τις συγκυρίες που γεννάνε την σχολική κακοποίηση και τον εκφοβισμό. Η περιθωριοποίηση και η αντικοινωνικότητα ενός δεν αιτιολογείται σε κάποια προσωπική του ανεπάρκεια, αλλά στην «ανάγκη» άλλων να ξεσπούν πάνω του τους δικούς τους φόβους, απογοητεύσεις και το στρες. Το έργο φιλοδοξεί να εξετάσουν οι μαθητές τις δικές τους συμπεριφορές και να εμπνεύσει την κοινή δράση για επίλυση προβλημάτων αντί για την εκτόνωση επιθετικότητας.

Είστε και φαίνεστε