christmas_1.JPG
6 Μαρτίου-Πανελλήνια ημέρα ενάντια στην ενδοσχολική βία

Η 6η Μαρτίου έχει ορισθεί ως Πανελλήνια Ημέρα ενάντια στο σχολικό εκφοβισμό και στην ενδοσχολική βία και οι σκέψεις όλων μας θα πρέπει να είναι στα παιδιά που προσπαθούν να διαχειριστούν το φόβο και τη μοναξιά που αισθάνονται, είτε δέχονται, είτε ασκούν βία. Η ψυχοσύνθεση των «νταήδων» και των παιδιών που φαντάζουν αδύναμα, η δυναμική του οικογενειακού τους περιβάλλοντος, τα ψυχικά τραύματα που συχνά τους ακολουθούν και στην ενήλικη ζωή, το σχολικό πλαίσιο που ακροβατεί ανάμεσα στην πρόληψη αλλά συχνά και στη διαχείριση και στην αντιμετώπιση, στην αμηχανία και στην ευθύνη, ο κύκλος του bullying και τα πολλαπλά του πρόσωπα και προσωπεία, κυρίως ο πολυδιάστατος σχεδιασμός μιας παιδαγωγικής στρατηγικής με σκοπό την αντιμετώπιση της επιθετικότητας στο σχολείο, είναι ζητήματα που μελετώνται, συζητιούνται και μας κρατούν σε μια δημιουργική ανησυχία καθ΄ όλη τη διάρκεια της χρονιάς.
Την ημέρα αυτή καλούνται όλες οι σχολικές μονάδες της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Πελοποννήσου να αφιερώσουν χρόνο σε δράσεις - συζητήσεις - εκδηλώσεις κατά του σχολικού εκφοβισμού και της ενδοσχολικής βίας με στόχο την ευαισθητοποίηση και την επαγρύπνηση όλων των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας για την πρόληψη και έγκαιρη παρέμβαση, ώστε να περιοριστούν οι εκδηλώσεις βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές της συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

bullying 17 001