GDA_1871.jpg
Επίσκεψη στον Βράχο και στο μουσείο της Ακρόπολης

Την Πέμπτη 27/04/17 η μαθητές και οι μαθήτριες της Δ' τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο του βράχου της Ακρόπολης. Μαθητές και εκπαιδευτικοί ξεναγήθηκαν αρχικά στα μνημεία του βράχου. Περνώντας τα Προπύλαια θαυμάσανε τον ναό της Αθηνας Νίκης. Συνεχίσανε πανω στο βράχο μαθαίνοντας για τον Παρθενώνα το Ερέχθειο με τις Καρυάτιδες και τα υπόλοιπα μνημεία. Στη συνέχεια κατηφορίσανε προς το Ηρώδειο και το Θέατρο του Διονύσου. Τελευταίος σταθμός το νέο Μουσείο της Ακρόπολης όπου φυλάσσονται και συντηρούνται αρχαιολογικά ευρήματα όλου του αρχαιολογικού χώρου αλλα εκτίθενται και αντίγραφα τμημάτων που βρίσκονται στο εξωτερικό. Αποκορύφωμα στον τελευταίο όροφο του μουσείου όπου αναπαριστάται μέρος του εσωτερικού του ναού και των αετωμάτων του.

akropolis 4

akropolis 3