Επίσκεψη στο ΚΠΕ Σικυωνίων

Την Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2018 οι μαθητές της Γ' τάξης επισκέφθηκε το Ναυτικό Όμιλο Κιάτου για να συμμετάσχουν στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα του Κέντρου Σικυωνίων «Κορινθιακός.....ανακαλύπτοντας τη μικρή μας θάλασσα».
Αρχικά ,οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον «θαλάσσιο κόσμο» του Κορινθιακού κόλπου καθώς και την ιδιαίτερη σημασία του από οικολογικής, οικονομικής, κοινωνικής άποψης. Συζήτησαν για τις επιπτώσεις που έχουν οι ανθρώπινες δραστηριότητες στο θαλάσσιο οικοσύστημα ( απειλούμενα είδη, ρύπανση, υπεραλίευση ) καθώς και την ανάγκη διατήρησης ευαίσθητων οικοσυστημάτων όπως τα λιβάδια της Ποσειδωνίας. Εντυπωσιάστηκαν μαθαίνοντας για την συνύπαρξη τεσσάρων διαφορετικών ειδών δελφινιών στον Κορινθιακό κόλπο και ενθουσιάστηκαν παρατηρώντας εικόνες των πανέμορφων κοραλλιών του. Έγινε αναφορά στην ιστιοπλοΐα και ζωντανή παρουσίαση του σκάφους Optimist και των μερών του. Οι μαθητές έδεσαν βασικούς κόμπους της ιστιοπλοΐας αφού προηγήθηκε σχετική επίδειξη .Τέλος , ακολούθησαν δραστηριότητες κοντά στη θάλασσα που είχαν σχέση με τη Μετεωρολογία , τη χλωρίδα , την πανίδα, τη ρύπανση του Κορινθιακού κόλπου.
Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί της τάξης Φραντζή Αγγελική και Αγγελάκη Βερονίκη.

ΚΠΕ Σικυωνίων

ΚΠΕ Σικυωνίων 1