GDA_1881.jpg
6η Μαρτίου-Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας:

• Οι μαθητές της Α, Β, Γ και Δ τάξης την ημέρα του σχολικού εκφοβισμού παρακολούθησαν την ταινία ΄΄ Τα μπλε γυαλιά ΄΄ και στη συνέχεια έγινε συζήτηση πάνω στην συγκεκριμένη ταινία, τη διαφορετικότητα και τον ρατσισμό. Επίσης, την ώρα των εικαστικών έγιναν ζωγραφιές από τα παιδιά με αφορμή τα βιβλία ΄΄ Ο Νταής του σχολικού ΄΄, «Η ολυμπιάδα της χαράς»
  • Ε'τάξη:Προβολή του βίντεο ΄΄ Τα μπλε γυαλιά ΄΄, ακολούθησε συζήτηση στην τάξη κατά την οποία οι μαθητές εμπέδωσαν την έννοια του δικαιώματος στην διαφορετικότητα.
    Ανάγνωση του παραμυθιού της Έλενας Αρτζανίδου ΄΄ Με λένε Πρόμιξ΄΄ όπου φαίνεται ανάγλυφα η σημασία της εύστοχης παρέμβασης του εκπαιδευτικού στην πρόληψη πιθανών περιστατικών μη σεβασμού της όποιας ιδιαιτερότητας διακρίνει κάποιον μαθητή ή και ομάδα μαθητών.