DSCN0081.jpg
Επιμορφωτική συνάντηση"Οι πρώτες βοήθειες στο σχολικό περιβάλλον'

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας κ. Προκοπούλου Ελπίδα, κ. Σαραντίδου Αγάπη, κ. Φοιτού Χριστίνα, κ.Τζιόκας Θεόδωρος συμμετείχαν στην τρίωρη επιμορφωτική συνάντηση « Οι πρώτες βοήθειες στο σχολικό περιβάλλον» που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 27/02/2015 στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Κορίνθου.
Η συνάντηση οργανώθηκε από την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης νομού Κορινθίας σε συνεργασία με τη Νοσηλευτικής Υπηρεσίας του Νοσοκομείου Κορίνθου και του Τμήματος Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής του Πανεπιστήμιου Πελοποννήσου. Ως επιμορφώτριες ορίστηκαν οι νοσηλεύτριες κ. Μπίτζιου Ξανθή και κ. Αθανασιάδη Γεωργία.
Η συνάντηση είχε ως στόχο να δείξει στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς τους σωστούς τρόπους προσφοράς των πρώτων βοηθειών στο χώρο του σχολείου.

Οδηγός πρώτων βοηθειών