DSCN0213_2.JPG
Επίσκεψη στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμου

Την Τρίτη 3-2-2015 η Β΄τάξη επισκέφθηκε το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού στην Αθήνα και παρακολούθησε το σχολικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα 'Τα ζώα ζητούν το δίκιο τους' . Οι μικροί μαθητές μέσα από δραστηριότητες κίνησης, ήχου και ρυθμού,θεατρικού παιχνιδιού, αναπτύσσουν περιβαλλοντική συνείδηση. Με αφορμή το αρχαίο ινδικό παραμύθι Η δίκη των Ζώων μεταφερόμαστε σε ένα μακρινό νησί, το Μπαλισηγκούν, όπου βασίλευε ο καλός και σοφός βασιλιάς των Τζιν. Υπήκοοί του όλα τα ζώα ...τα ψάρια, τα έντομα, τα πουλιά, τα ερπετά, τα θηλαστικά. Όλα ζούσαν αρμονικά και ευτυχισμένα. Εκεί, δεν είχε πατήσει ποτέ το πόδι του ο άνθρωπος, οπότε κανένα από τα ζώα δεν γνώριζε τι είδους πλάσμα είναι ο άνθρωπος. Ώσπου μια μέρα ,μια τρομερή θύελλα περιτριγύρισε το νησί. Ένα καράβι φορτωμένο ανθρώπους από όλα τα έθνη του κόσμου, χαμένο μέσα στη θύελλα έφτασε κατά τύχη στις ακτές του νησιού .Όταν έφτασαν οι άνθρωποι, καταπίεσαν και αιχμαλώτισαν τα ζώα, τα οποία κατέφυγαν με τα παράπονά τους στο βασιλιά των Τζιν. Έτσι το κάθε ζώο όπως και άνθρωποι από κάθε φυλή, καλέστηκαν να καταθέσουν τους λόγους για τους οποίους είναι ο καθένας σημαντικός.
Τα παιδιά παίρνουν τη θέση των ζώων παρουσιάζοντας την επιχειρηματολογία τους στο βασιλιά Τζιν.

P1010161 P1010165

P1010179  P1010174