Χαμόγελο_του_παιδιού_4.jpg
Ε' τάξη-Επίσκεψη στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού

Την Τετάρτη 11-2-2015 οι μαθητές της Ε΄ τάξης επισκέφτηκαν το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού στην Αθήνα και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ήλιος -ανανεώσιμες πηγές ενέργειας». Στόχος του προγράμματος ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και την αξιοποίησή τους στην καθημερινή μας ζωή. Τονίστηκε ιδιαίτερα ο ρόλος του Ήλιου ως πηγή ενέργειας καθώς και η ανάγκη εξοικονόμησης ενέργειας στη ζωή μας. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά εμπλουτίζοντας τις γνώσεις τους μέσα από φύλλα εργασίας και παιχνίδι. Δημιουργώντας μικρές ομάδες , έγιναν μικροί επιστήμονες , ανέτρεξαν στην ιστορία της ενέργειας και συμμετείχαν σε σχετικά πειράματα.

ιμε ε  ιμε ε1

ιμε ε2  ιμε ε3