GDA_1850.jpg
Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Με μια άλλη ματιά...
Είμαστε το 1ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Θεοδώρων και την Πέμπτη 18/12/2014 πήγαμε στο Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο Λουτρακίου όπου παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση: «Ο ευτυχισμέος πρίγκιπας».
Αυτή η παράσταση μιλούσε για τέσσερα παιδάκια που είχανε πάει εκδρομή σε μία μαγική χώρα όπου εκεί υπήρχε παλιά ένα άγαλμα ενός πρίγκιπα. Ένας από τους ήρωες έιχε μεγάλη περιέργεια να μάθει την ιστορία αυτού του αγάλματος και έτσι πήγε στο μουσείο της περιοχής για να του πούνε την ιστορία. Η ιστορία έλεγε για ένα χελιδονάκι που άργησε να πετάξει μαζί με τα άλλα χελιδονάκια για την Αίγυπτο και έμεινε να κάνει παρέα στο άγαλμα. Το άγαλμα αυτό ήταν φτιαγμένο από χρυσάφι και ρουμπίνια. Το άγλαμα είπε στο χελιδονάκι πως μέσα στην πόλη υπάρχουν πολλοί φτωχοί που υποφέρουν, έτσι παρακάλεσε το χελιδονάκι να μοιράσει στους φτωχούς τα πλούτη του. Έτσι βοήθησαν μία φτωχή οικογένεια, έναν άνεργο φτωχό ποιητή, ένα κοριτσάκι που πουλούσε σπίρτα και πολλούς άλλους φτωχούς ανθρώπους. Το άγαλμα από πλούσιο έμεινε φτωχό και το χελιδονάκι από το κρύο ψόφισε και δεν πρόλαβε να πετάξει.
Αυτή η παράσταση ήταν πολύ ωραία και ελπίζω να την παρακολουθήσετε και εσείς.

Δημήτρης Μαλόβρουβας, μαθητής του Δ2.