Ε1'-Επίσκεψη στο ΕΚΦΕ

Την Παρασκευή 20 Φεβρουαρίου οι μαθητές του Ε1΄ τμήματος του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών στο 11ο Δημοτικό σχολείο Κορίνθου. Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν από την κυρία Κοτίνη Μαρία, υπεύθυνη του ΕΚΦΕ Κορινθίας, ορισμένα πειράματα Φυσικής από το σχολικό βιβλίο αφού πρώτα διατύπωσαν τις υποθέσεις τους σχετικά μ'αυτά. Στη συνέχεια οι μαθητές πραγματοποίησαν τα ίδια πειράματα και σημειώσανε τις παρατηρήσεις και τα συμπεράσματά τους. Ακόμα, είχαν την ευκαιρία να συγκρίνουν τις παρατηρήσεις τους με αυτές των συμμαθητών τους και κατέληξαν σε συμπεράσματα με τα οποία επιβεβαίωσαν ή απέρριψαν τις αρχικές τους υποθέσεις σχετικά με τα πειράματα. Τους μαθητές του τμήματος συνόδεψαν οι δασκάλες Τσολίγκα Λαμπρινή και Προκοπούλου Ελπίδα.

E1 ekfe1   ei ekfe2

e1 ekfe3             ερωτηματολόγιο 1